Dava Ehliyeti Nedir?

Bir tarafın bizzat veya yetkilendireceği bir temsilci ile bir davayı yürütebilme ve hukuki işlemlerini yapabilme durumu dava ehliyeti olarak tanımlanır.

Dava ehliyeti taraflar için bir dava şartıdır. Yani bir davada, davacı ya da davalı olabilmek için dava ehliyetine sahip olmak gerekir. Eğer dava ehliyeti yoksa dava reddedilecektir.

Dava ehliyetinin bulunmadığı durumlar “Dava Ehliyeti Eksikliği” ya da “Dava Ehliyeti Yokluğu” gibi kavramlarla da ifade edilmektedir.

Sayfayı
Share on linkedin
Linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

Av. Hanifi Bayrı

Avukat Hanifi Bayrı, kurumsal ve bireysel müvekkillerine gerekli akademik ve mesleki tecrübeye sahip dinamik yapıdaki kadrosu ile etkili avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Önleyici hukuk anlayışı doğrultusunda, hukuki uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce kişisel ya da mesleki faaliyetlere ilişkin sözleşmelerin hazırlanması, müzakeresi ve uygulanması ile hukuki risk analizlerinin yapılması noktasında müvekkillerine danışmanlık hizmeti vermekte, bununla birlikte ortaya çıkan hukuki ihtilafların çözümünü noktasında da tüm kurum ve kuruluşlarda müvekkillerine avukatlık hizmeti sunmaktadır.

T: +902123436060 F: +902123436063 M: +905322707614 

Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 154/6 34384 Şişli-İstanbul//Türkiye