Uyaptan Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uyaptan Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uyap (Ulusal Yargı Ağı Projesi) üzerinden dosya sorgulaması yaparak taraf olduğunuz dava, takip ve arabuluculuk dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte uyap vatandaş portal üzerinden giriş yaparak dosyalarınıza dilekçe gönderebilir, dosyalarınızın evraklarını görüntüleyebilir, dosyalarınız hakkında 7/24 anlık bilgi alabilirsiniz.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Tc ile mahkeme sorgulama yaparak hakkımda açılmış dava varmı öğrenebilirim. Dava dosyası sorgulama için e devlet mahkeme sorgulama sitesine girebilirsiniz. Uyap vatandaş portal üzerinden dosya no ile icra ve dava dosyalarını sorgulayabilirsiniz.
Tc kimlik no ya da e devlet şifresi ile dava dosyalarını ve icra dosyalarını sorgulayarak dava sonucu öğrenebilirsiniz. Dava sonucu öğrenme sayfasından mahkeme kararı sorgulaması yapabilirsiniz.

Mahkeme Kararı Sorgulama

Mahkeme kararı sorgulama yapmak için e devlet şifreniz ya da mobil imzanız olması gerekiyor. Mobil imza ya da e devlet şifresi ile uyap vatandaş portal sayfasından mahkeme kararını görüntüleyebilirsiniz.

Mahkeme Dosya Sorgulama

Uyap adliye dosya sorgulama ya da uyap dava bilgilerini kopyalama dediğimizde bam dosya sorgulama, cumhuriyet başsavcılığı dosya sorgulama, bölge adliye mahkemesi dosya sorgulama, sulh ceza dosya sorgulama konuları aklımıza gelmektedir.

Uyap vatandaş portal üzerinden dava bilgileri sorgulama, dava durumu sorgulama, dosya genel bilgileri sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Uyap vatandaş portal, taraf olduğunuz icra dosyaları, dava dosyaları, arabuluculuk dosyaları ile birlikte birçok işlemi online olarak yapabileceğiniz portaldır. Uyap vatandaş portal, adliyeye gitmeden bir çok işlemi online olarak yapmanıza imkan tanır. İnternet bağlantısı bulunan herhangi bir yerden 7/24 dava ve icra dosyalarınızı görüntüleyebilir ve evrak gönderebilirsiniz. Bunlar dışında bir çok işlemi de uyap vatandaş portal üzerinden online yapabilirsiniz.

Uyap vatandaş portala https://vatandas.uyap.gov.tr/ adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Uyap vatandaş portala e-şifre, e-imza ya da mobil imza ile giriş yapılabilir. Bununla birlikte e-devlet üzerinden giriş yaparak uyap vatandaş portala ulaşabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT müdürlüğünden şahsen başvuru ile alabilirsiniz. Yurt dışında bulunmanız halinde elçilik ve konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Mobil imza, GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvuru yaparak mobil imza alabilirsiniz. Elektronik imza ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı firmalar tarafından sunulmaktadır. Herhangi bir firmaya başvuru yaparak e-imza sahibi olabilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden giriş yaptıktan sonra taraf olduğunuz dava, takip ve arabuluculuk dosyalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uyap vatandaş portala giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden “Dosya Sorgulama” sayfasına giriş yaparak uyap dosya sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Uyap dosya sorgulama ekranı üzerinden ceza dosyalarınızı, hukuk dosyalarınızı, icra dosyalarınızı, idari yargı dosyalarınızı, satış dosyalarınızı ve arabuluculuk dosyalarınızı sorgulayarak görüntüleyebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden dosya sorgulama sayfasına ulaştığınızda “Yargı Türü” alanından görüntülemek istediğiniz dava dosya türünü seçebilirsiniz. Ceza davaları için ceza, hukuk davaları için hukuk, idari yargı davalarınız için idari yargı seçimini yapmalısınız. Bu seçimi yaptıktan sonra “Yargı Birimi” seçimini yapmalısınız. Burada sorgulamak istediğiniz dava dosyanızın hangi birimde olduğunu seçerek (örneğin Ağır Ceza Mahkemesi) bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yargı birimi seçimini yaptıktan sonra “Mahkeme” seçimi alanından mahkeme seçimini yapabilirsiniz. Seçtiğiniz yargı biriminde dava dosyanız bulunmaması halinde “seçilen yargı biriminde dosyanız bulunmamaktadır” uyarısını alacaksınız. Mahkeme seçimini yaptıktan sonra “Dosya Durumu” seçimini yapmanız gerekmektedir. Burada dava dosyanız halen derdest ise yani devam ediyorsa açık, davanız bitmiş ve kapanmış ise kapalı sekmesini seçmelisiniz. Dosya durumu seçimini yaptıktan sonra “Dosya Sorgula” butonuna basarak dava dosyalarınızı listeleyebilirsiniz.

Listede davada hangi taraf olduğunuz, davanızın görüldüğü mahkeme, dava esas numaranız, dava açılış tarihi ve dava durumunu görebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden dosya sorgulama sayfasına ulaştığınızda “Yargı Türü” alanından icra seçimini yaptıktan sonra “Yargı Birimi” seçimini yapmalısınız. Yargı birimi alanından İcra Dairesi seçimini yaparak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yargı birimi seçimini yaptıktan sonra “Mahkeme” seçimi alanından icra dairesi seçimini yapabilirsiniz. Seçtiğiniz yargı biriminde icra dosyanız bulunmaması halinde “seçilen yargı biriminde dosyanız bulunmamaktadır” uyarısını alacaksınız. İcra dairesi seçimini yaptıktan sonra “Dosya Durumu” seçimini yapmanız gerekmektedir. Burada icra dosyanız halen derdest ise yani devam ediyorsa açık, icra dosyanız kapanmış ise kapalı sekmesini seçmelisiniz. Dosya durumu seçimini yaptıktan sonra “Dosya Sorgula” butonuna basarak icra dosyalarınızı listeleyebilirsiniz.

Listede icra takibinde hangi taraf olduğunuz, icra takibinin bulunduğu icra dairesi, icra takibi esas numaranız, icra takibi açılış tarihi ve icra takibi durumunu görebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden dosya sorgulama sayfasına ulaştığınızda “Yargı Türü” alanından arabuluculuk seçimini yaptıktan sonra “Yargı Birimi” seçimini yapmalısınız. Yargı birimi alanından Arabuluculuk Daire Başkanlığı ya da Arabulculuk Merkezi seçimini yaparak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Seçtiğiniz yargı biriminde icra dosyanız bulunmaması halide “seçilen yargı biriminde dosyanız bulunmamaktadır” uyarısını alacaksınız. Mahkeme alanı seçimini yaptıktan sonra “Dosya Durumu” seçimini yapmanız gerekmektedir. Burada arabuluculuk dosyanız halen derdest ise yani devam ediyorsa açık, arabuluculuk dosyanız kapanmış ise kapalı sekmesini seçmelisiniz. Dosya durumu seçimini yaptıktan sonra “Dosya Sorgula” butonuna basarak arabulculuk dosyalarınızı listeleyebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden yukarıda anlatıldığı gibi dava dosyalarınızı, icra dosyalarınızı ya da arabuluculuk dosyalarınızı sorguladıktan sonra ilgili dosyanın evraklarını görüntüleyebilirsiniz. Dosya listesinin en sağında bulunan “Dosya Görüntüle” butonuna tıklayarak ilgili dosyaya giriş yapabilirsiniz.

blank

Açılan ekranda giriş yaptığınız dosyanın bilgileri, dosyanın tarafları, dosyada bulunan evraklar, dosyada yapılan işlemler gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. “Taraf Bilgileri” sekmesinden dosyada davacı, davalı, alacaklı ya da borçlu gibi hangi taraf olduğunuz görebilirsiniz. Burada ayrıca tarafların avukatlarını görebilirsiniz.

blank

“Evrak” sekmesinden dosyanın içinde bulunan evraklara ulaşabilirsiniz. Listelenen evrak üzerine tıkladığınızda görüntüle ya da kaydet seçeneğinden herhangi birini seçebilirsiniz.

“Safahat” sekmesinden dosyanızda hangi tarihte hangi işlemin yapıldığını görebilirsiniz. Yapılan işlemin tarihini, türünü ve açıklamalarını bu ekrandan görebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden dava ya da takip dosyalarınıza evrak gönderebilirsiniz. Bunun için yukarıda anlatıldığı gibi uyap üzerinden dosyalarınızı sorguladıktan sonra dosya listesinde “Dosya Görüntüle” butonuna tıklayarak dosyanızı görüntüleyebilirsiniz. Sonrasında açılan ekrandan “Evrak Gönderme” sekmesine geldiğinizde evrak gönderme sayfasına ulaşacaksınız.

Buradan öncelikle “Evrak Türü” seçimini yapmalısınız. Dilekçenize uygun evrak türünü tespit edemezseniz “Talep Evrakı” seçimini yapabilirsiniz. Sonrasında “Dosya Seç” butonuna tıklayarak göndereceğiniz dilekçenizi seçebilirsiniz. Dilekçenizi seçtiğinizde açıklama kısmına açıklama yazabilir ya da boş bırakabilirsiniz. Sonrasında “Ekle” butonuna tıklayarak dilekçenizi ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz dilekçe aşağıda görüntülenecektir. Buradan dilekçenize ek ekleyebilir ya da yeniden 2. bir dilekçe ekleyebilirsiniz.

Uyap vatandaş portal üzerinden göndereceğiniz evrak udf dosya türünde hazırlanmış olmalıdır. Bunun için Uyap Döküman Editörü programını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek kurmalısınız. udf dosya türünde hazırladığınız dilekçenize diğer dosya türlerinde (örneğin pdf) ek ekleyebilirsiniz.

Yine uyap vatandaş portal üzerinden göndereceğiniz udf dosya türündeki dilekçeniz elektronik olarak imzalanmış olmalıdır. Hazırlayacağınız dilekçeyi elektronik olarak imzalamak için e-imza ya da mobil imza sahibi olmalısınız. Uyap döküman editörü üzerinden mobil imza ya da e-imza ile imzalama işlemini yapabilirsiniz.

Sayfayı
Share on linkedin
Linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

Av. Hanifi Bayrı

Avukat Hanifi Bayrı, kurumsal ve bireysel müvekkillerine gerekli akademik ve mesleki tecrübeye sahip dinamik yapıdaki kadrosu ile etkili avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Önleyici hukuk anlayışı doğrultusunda, hukuki uyuşmazlık ortaya çıkmadan önce kişisel ya da mesleki faaliyetlere ilişkin sözleşmelerin hazırlanması, müzakeresi ve uygulanması ile hukuki risk analizlerinin yapılması noktasında müvekkillerine danışmanlık hizmeti vermekte, bununla birlikte ortaya çıkan hukuki ihtilafların çözümünü noktasında da tüm kurum ve kuruluşlarda müvekkillerine avukatlık hizmeti sunmaktadır.

T: +902123436060 F: +902123436063 M: +905322707614 

Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 154/6 34384 Şişli-İstanbul//Türkiye